Studia medyczne i nauki o zdrowiu 2025
Studia medyczne i nauki o zdrowiu w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) lub online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.
W procesie rekrutacji na studia medyczne i nauk o zdrowiu w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, matematyka, fizyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia medyczne i nauk o zdrowiu oferują studentom zdobycie wiedzy złożonej z kilku elementów. Tymi elementami są między innymi: medycyna, promocja zdrowia, edukacja zdrowotna, zarządzanie, jak również prawo i ekonomia. Jest to przestrzeń kształcenia przede wszystkim dla tych, których interesuje świat współczesnej medycyny, ale niekoniecznie pragną zostać lekarzami.
Studia medyczne i nauk o zdrowiu to możliwość zobaczenia jak funkcjonuje system ochrony zdrowia, czy też w jaki sposób prowadzone są placówki medyczne. To również możliwość przygotowania się do wykonywania konkretnych zawodów, mających na celu niesienie wsparcia i pomocy pacjentom.
Popularne kierunki medyczne: analityka medyczna, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko dentystyczny, zdrowie publiczne, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne.
Zawody związane z wykształceniem zdobytym na studiach medycznych i nauk o zdrowiu wydają się różnorodne. To prawda. Niektóre nastawione są na bezpośrednią pracę z pacjentem, niektóre dotyczą realizowania edukacji zdrowotnej, a jeszcze inne mają charakter menedżerski i skupione są na organizacji w przestrzeni służby zdrowia.